Sysmex Turkey
Menu

Koagülasyon

Hemostaz, vücudun kan dolaşımını sürdürmek için kullandığı fizyolojik yöntemdir. Kan damarı, en küçük kan hücreleri (trombositler) ve plazmadaki belirli proteinler arasındaki karmaşık eylemler dizisi, bir kan damarı zarar gördüğünde kanamayı durdurur.

Bu süreçte rol oynayan mekanizmaların kanamayı durdurma ve damarda bir tıkanıklığa neden olma arasında uygun bir denge sağlamak için bir düzenleyici sisteme ihtiyacı vardır.

Hemostaz sisteminde dengesizlik olan kişilerin kanama riski (hemofili) veya istenmeyen pıhtı oluşumu (tromboz) nedeniyle kan damarlarının tıkanma riski daha yüksektir.

Analizörlerimiz ve diğer hizmetlerimiz sayesinde Sysmex, doktorların hemostatik bozuklukları olan hastaları teşhis etmelerine veya hastaları kanama veya trombozdan korumak için tedavi etmelerine yardımcı olma konusunda kayda değer deneyime sahiptir. Temel testlerden yüksek uzmanlık gerektiren testlere kadar uzanan analizör portföyümüz her türden laboratuvarın ihtiyaçlarını karşılayacak niteliktedir.

Koagülasyon karmaşık bir süreçtir

Kan damarı duvarları zarar gördüğünde, kan damarları kan akışını yavaşlatmak için daralır. Damarın iç duvarındaki (endoltelyum) zarar görmüş hücreler, trombositlerin aktivasyonu ve pıhtılaşma mekanizması dâhil bir dizi süreci tetikler. Aktifleşen trombositler kanamayı durdurmak için birbirine yapışır (adhezyon) ve damar duvarındaki ilk hemostatik tıkama elemanının oluşmasına neden olan kompleksleri oluşturur (agregasyon). Aktifleşen trombositler ayrıca pıhtılaşma süreci için yüzeyi de oluşturur.

Pıhtılaşma (koagülasyon), çok sayıda diğer pıhtılaşma faktörünün devreye girmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkan bir fibrin ağının oluşmasıyla gerçekleşir. Fibrin ağı ve hemostatik tıkama unsurları kanamayı durdurmak için sağlam bir çözüm oluşturur ve vücuda kan damarını onarma fırsatı verir.

Copyright © Sysmex Europe SE. All rights reserved.