Sysmex Turkey
Menu

Veterinerlikte tanı süreci – akılcı yol

Veterinerlikte test süreçleri, yalnızca birçok türün kendine özel durumlarından dolayı değil, aynı zamanda hacim gerçekten önemli olduğundan kimi zaman zorlayıcı olabilmektedir. Laboratuvar kemirgenleri veya evcil kemirgenler ya da kuşlar gibi küçük hayvanlarda bile çeşitli nedenlerle kan testleri gerekir, ancak güvenle alınabilecek kan miktarı sınırlıdır. Minimum örnek hacminden maksimum tespit, çözümlerimizin özünü oluşturur.

Veterinerlikte test ve tespitin kısa bir tarihi

Avrupa'daki ilk veterinerlik eğitim enstitüsü 1762 yılında Fransa'da veteriner cerrah Claude Bourgelat (1712-1779) tarafından veba kaynaklı yaygın sığır ölümlerine (dünyanın bazı bölümlerinde sığır vebası olarak da bilinir) cevaben kurulmuştur. Bourgelat'ın okulundaki öğrenciler araştırma, tanı ve tedavi alanında o kadar etkileyici başarılar elde etmiştir ki Fransız kralı XV. Louis (1715-1774) 1765 yılında bir Kraliyet Veterinerlik Okulu kurmuştur. Bunu 1791 yılına kadar Avrupa ülkelerindeki diğer okullar ve 1862 yılına kadar da Amerika Birleşik Devletleri'ndeki okullar takip edecek ve 1852 yılında ABD'deki ilk veterinerlik okulu olan Philadelphia Veterinerlik Üniversitesi kurulacaktır. [1]

Modern tarihte ‘Veterinerliğin Babası’ olarak bilinen kişi ise hayvanların bakımı ve güvenliği konularında toplumsal farkındalığı artırmasıyla takdir kazanan ünlü Amerikalı hekim James Harlan Steele'dir (1913-2013). [1] Steele, ABD'de kuduz ve sığır brusellozu gibi hastalıklar için toplu aşılama programlarının tesis edilmesine yardımcı olmuştur. Kendisi veterinerlik halk sağlığı programları başlatmak ve belirli hastalıkların izini sürmek amacıyla onlarca ülkeyi ziyaret etmiştir. [2]

1863 yılının Nisan ayında Hamburg, Almanya'da hayvanlar arasındaki ilk kez yaygın olarak kabul edilen pandemilerden biri olan sığır vebasını görüşmek üzere doktorlar arasında bir genel toplantı gerçekleşmiştir. Günümüzde bu şimdiye kadar hastalık eradike edilmiş tek hayvan hastalığıdır. Bu toplantı, ilk Uluslararası Veterinerlik Kongresi olmuş, 1959 yılında Dünya Veteriner Hekimleri Birliği kurulmuştur. Şu anda, hayvan sağlığını ve refahını desteklemek amacıyla her yılın 25 Nisan günü Dünya Veteriner Hekimler Günü olarak kutlanmaktadır.

Sysmex ve veteriner hekimlikte tanı

Hematoloji pazarında 50 yılı aşkın deneyimimizle veteriner hematolojiyi bir sonraki seviyeye taşıyoruz. Düşük sayıda örneğe sahip bir araştırma laboratuvarı da olsanız, tam otomasyona gerek duyan yüksek iş hacimli rutin bir laboratuvar da olsanız, sunduğumuz çözümler gereksinimleriniz doğrultusunda modüler, ölçeklenebilir ve akıllıdır. 

Veterinerlikte kullanım için geliştirdiğimiz ilk tanı çözümü 2006 yılında piyasaya sürülen pocH-100iV Diff olup ana kullanım alanı veterinerlik üniversiteleri ve laboratuvarlarıdır. Uzun yılların ve çok sayıda araştırmanın ardından artık sayım, simir hazırlama, boyama ve dijital görüntüleme dahil bütün hematoloji iş akışını kapsayan çözümlere sahibiz.

Memelilerden daha fazlası

Kuşlar, balıklar, sürüngenler ve iki yaşamlılar gibi memeli olmayan omurgalıların tamamının kan hücreleri çekirdeklidir. Geleneksel olarak, sayısız eritrositin lökositler ve trombositler ile etkileşimi, bu türlerin tam kan sayımının (CBC) otomasyonuna engel olagelmiştir. Ancak, yıllar süren geliştirme çalışmalarının ardından, özel reaktiflerin ve karmaşık algoritmaların kombinasyonu sayesinde PLT-F kanalıyla donatılmış XN-V Serisi, memeliler dışındaki örnekler için de CBC sunabilmektedir.

Veterinerlik laboratuvarlarında üretkenliği yeniden düşünmek

İş yükü yoğun olan klinik laboratuvarlarda örneklerin hızlı işlenmesi kritik önem taşır. Bununla birlikte, daha az örneğe sahip uzmanlık ve araştırma laboratuvarları için optimize, zaman kazandırıcı iş akışları da aynı şekilde kritik olup buna ilaveten tam izlenebilirlik ve elektronik arşivlemenin önemi de gün geçtikçe artmaktadır. Sysmex veterinerlik çözümleri, bunların tamamına iyi uyum sağlar. Laboratuvar alanında manuel işlerin azaltılmasının yalnızca verimliliğin önünü açmakla kalmayıp nihayetinde sonuçların kalitesinin daha tutarlı olmasını sağladığını düşünüyoruz. İdeal kurulum düzeniniz ister bağımsız cihazlardan ister tam otomatik hücre sayım, simir hazırlama, boyama ve dijital morfoloji sistemlerinden oluşsun, veteriner kan tahlillerini ihtiyaçlarınıza uygun hale getirirken Sysmex sizin iş ortağınızdır.

XN-V Serisi, her türlü iş yükünün üstesinden gelebilen üç ana modelden oluşur: XN-1000V, XN-1500V ve XN-2000V. Veteriner kullanıma yönelik Sysmex Simir İş Akışı konseptiyle birlikte, bireysel ihtiyaçlarınızı karşılayacak yapı taşları sunuyoruz. 

XN-1000V

XN-1000V

Veterinerlikte mükemmeliyete ulaşma zamanı geldi

Detayları
XN-1500V

XN-1500V

Sayım. Simir hazırlama. Boyama. Hepsi bir arada hematoloji

Detayları
XN-2000V

XN-2000V

Veterinerlikte mükemmeliyete ulaşma zamanı geldi

Detayları

Sysmex veteriner simir iş akışı

Anormal kan simirinin değerlendirilmesi bir sanattır. Bu nedenle, kan hücresi diferansiyelinin optimum mikroskopi incelemesi için iyi hazırlanmış bir simir şarttır. Veterinerlik laboratuvarlarına yönelik yeni Sysmex Simir İş Akışı, otomatik dijital morfoloji için periferik kan simirlerinin hazırlanmasını optimum hale getiren benzersiz bir konsept sunar. XN-V Serisi analizörlerimizle bir araya geldiğinde bu iş akışı, tutarlı ve yüksek kaliteli sonuçlar sağlayabilmeniz için tüm hematoloji iş akışını sorunsuz şekilde kapsar. İdeal laboratuvar kurulum düzeniniz ister bağımsız cihazlardan ister tam otomatik hücre sayım, simir hazırlama, boyama ve dijital morfoloji sistemlerinden oluşsun, veteriner kan tahlillerini ihtiyaçlarınıza uygun hale getirirken Sysmex sizin iş ortağınızdır. Koşulların gelecekte değişmesi durumunda, çözümlerimizin modülerliği ve ölçeklenebilirliği sayesinde sisteminizi istediğiniz zaman genişletip yükseltebilir ve başlangıçtaki yatırımınızı güvence altına alabilirsiniz.

CellaVision® DC-1 VET

CellaVision® DC-1 VET

Dijital görüntüleme analizörü

Detayları
CellaVision® HemaPrep (ayrıca hayvan kanı için)

CellaVision® HemaPrep (ayrıca hayvan kanı için)

CellaVision® HemaPrep

Detayları
RAL StainBox (ayrıca hayvan kanı için)

RAL StainBox (ayrıca hayvan kanı için)

Metanolsüz reaktiflere sahip RAL StainBox

Detayları
Sysmex DI-60V

Sysmex DI-60V

Veteriner dijital görüntüleme analizörü

Detayları
Sysmex SP-50 (ayrıca hayvan kanı için)

Sysmex SP-50 (ayrıca hayvan kanı için)

Otomatik lam hazırlama ve boyama sistemi

Detayları
XN-1500V

XN-1500V

Sayım. Simir hazırlama. Boyama. Hepsi bir arada hematoloji

Detayları

Dijital görüntüleme çözümleri

Lökositlerin manuel diferansiyelleri zaman alıcıdır, yoğun emek gerektirir ve subjektiftir. Bu konudaki yöntem onlarca yıldır pek değişmemiş olsa da, mikroskopların kalitesi, ergonomisi ve otomasyonu değişmiştir. Dijital görüntüleme artık veterinerlikte tanı süreçlerini daha kolay, daha etkin ve daha verimli hale getirebilmektedir.

Manuel kan hücresi değerlendirmeleri, kabul edilebilir bir yetkinlik düzeyinin elde edilmesi için deneyim ve eğitimden oluşan güçlü bir kombinasyon gerektirmektedir. Lökositlerin birer birer tanımlanması, çeşitli hücresel özelliklerin subjektif olarak yorumlanmasıyla gerçekleştirilir. Bu da hücrenin lamdaki diğer hücrelere göre nasıl göründüğünden etkilenir. Genellikle hastalıktan veya o anda uygulanmakta olan tedaviden dolayı bir hücre tipinin atipik formları mevcuttur. Teknisyenlerin hücrenin ne olduğu konusunda fikir ayrılığına düşmeleri nadir bir durum olmadığından, laboratuvarlar sonuçların tutarlılığını yükseltmek için yoğun çaba gösterirler.

İşte bu noktada dijital görüntüleme çözümlerimiz devreye girer. Bu çözümler yalnızca standardizasyonda faydalı olmakla kalmaz, ayrıca size zaman kazandırır. Manuel sayım ve veri işlemleri yerine, sistemler hücreleri otomatik olarak bulur, sınıflandırır ve tek bir ekranda görüntüler ve tüm verileri tamamen elektronik olarak kaydeder.

CellaVision® DC-1 VET

CellaVision® DC-1 VET

Dijital görüntüleme analizörü

Detayları
Sysmex DI-60V

Sysmex DI-60V

Veteriner dijital görüntüleme analizörü

Detayları
Healthcare Tech Outlook makalesi

İster yüksek iş hacimli rutin bir laboratuvar ister düşük sayıda örneğe sahip bir araştırma laboratuvarı olsun, veterinerlik çözümlerimiz modülerlik, ölçeklenebilirlik ve akıllı analiz gibi kullanışlı özellikleriyle müşterilerin ihtiyaçlarına göre tasarlanır. Veterinerlik laboratuvarı analiz ve test prosedürlerini ileriye taşıyan daha bütüncül ve sezgisel bir ekosistem oluşturma hedefimiz doğrultusunda sürekli çalışıyoruz.

Copyright © Sysmex Europe SE. All rights reserved.
Bilgi

Ziyaretçilerimize bu internet sitesinin sadece sağlık uzmanları (*) için olduğunu bildirmek isteriz.
Lütfen bir sağlık uzmanı olduğunuzu teyit edin (*)

(*)Sağlık meslek mensubu, tıp, diş hekimliği gibi sağlık alanlarında eğitim almış ve yetkilendirilmiş kişiler ile bu alanda çalışan diğer meslek mensuplarını kapsar.

Bize müsaade.

Bu site yalnızca 'Profesyoneller' içindir. Bu sayfayı görüntüleme yetkiniz yok.