Sysmex Turkey
Menu

Parçalanmış kırmızı kan hücreleri (FRC*)

Sysmex sistemleri, araştırma parametresi olarak parçalanmış kırmızı kan hücrelerini (FRC% ve FRC #) saymak için retikülosit kanalındaki floresan akım sitometri yöntemini kullanır.

Parçalanmış kırmızı kan hücrelerinin tanımlanması için RET dağılım grafiğinde RBC popülasyonunun altındaki spesifik bir alan kullanılır. Kırmızı kan hücrelerinde nükleik asitlerin bulunmamasından dolayı, ölçülen floresan sinyallerinin (SFL) yoğunluğu aşırı derecede düşüktür. Ek olarak, büyüklük bilgisini sağlayan yüksek açılı ileri saçılım (FSC) sinyali, sağlam kırmızı kan hücrelerininkinden daha düşüktür.


Parçalanmış kırmızı kan hücreleri genellikle gerçekleşen mekanik hasarın sonucu gözlenir. Mekanik hasarlar da sıklıkla düzensiz kan akışına bağlı veya patolojik şekilde bozulmuş endotel ile temas halinde gözlenir. En yaygın gözlenen bir diğer yer de mikrodolaşım damarlarıdır. Bu anormal kesme kuvvetleri, kırmızı kan hücrelerinde hasar oluşturarak “miğfer” şeklinde gözlenen hücre kalıntılarını (her iki ucunda iki konik ve boynuzlu çıkıntı bulunan hücreler) ve mikroskop altında bakıldığında diğer garip şekilleri oluşturur.


*% FRC ve FRC #, XR-Serisi, XN-Serisi ve X-Class sistemlerinde RET kanalından alınan araştırma parametreleridir. Araştırma parametreleri in vitro diagnostik olarak kullanılmamalıdır.


Copyright © Sysmex Europe SE. All rights reserved.