Sysmex Turkey
Sysmex Europe
Other Sites
Menu
 • BILGINIZI GÜÇLENDIRIN
  BILGINIZI GÜÇLENDIRIN
 • DEVELOPING YOUR SKILLS
  DEVELOPING YOUR SKILLS
 • HARVESTING EXPERTISE
  HARVESTING EXPERTISE

Hematoloji

Hematoloji, tıp biliminin kan ve kanı oluşturan dokuların morfolojisini inceleyen bir dalıdır. Kan ve kanı oluşturan hücrelerin hastalıklarını teşhis ve tedavi eder. Kanın hücresel ve serum bileşimini, pıhtılaşma (koagülasyon) sürecini, kan hücresi oluşumunu, hemoglobin sentezi ve ilgili tüm bozuklukları kapsamaktadır.

Hematoloji, eritrositleri, lökositleri ve trombositleri, bunların rölatif oranlarını, genel hücre sağlığını ve bunlar arasındaki dengesizliğin neden olduğu hastalıkları inceler. Eritrositler birçok önemli role sahip olmakla birlikte en önemli işlevleri oksijen ve CO2 taşımaktır. Lökositler vücudun bağışıklık savunma sisteminin vazgeçilmez bir parçasıyken, trombositler kanın pıhtılaşmasında temel rol oynar. Tüm hücreler gereklidir, ancak bunların doğru oranda bulunması gerekir; aksi takdirde, sistem bozulur.

Bu bağlamda, örneğin çeşitli faktörlerden kaynaklan anemi eritrosit eksikliğidir. Lösemi ise kemik iliğinin yüksek sayıda anormal lökosit ürettiği bir durumdur; öyle ki, bu lökositler eritropoiez ve trombopoiezin yerini değiştirerek tehlikeli semptomlara yol açar. Trombositopeni, altta yatan bir hastalığın semptomu veya ciddi bir edinilmiş durumdur.

Hematoloji bu dengesizlikleri ele alır. En önemli laboratuvar testlerinden biri olan CBC bu durumların teşhis edilmesine ve dolayısıyla uygun tedavilerin reçete edilebilmesine yardımcı olabilmektedir.

Ürün listemize göz atın

Bilimsel terimlerin alfabetik listesi

Sözlüğümüze göz atın
Medya Merkezi'mizden yararlanın
Tümü
 • Tümü
 • Belgeler
 • Podcast'ler
 • Görüntüler
 • Videolar
Podcast’ı izleyin
Çalışmalarımıza Göz atın https://www.sysmex.com.tr/media-centre.html
Çalışmalarımıza Göz atın https://www.sysmex.com.tr/media-centre.html
Bilginizi Güçlendirin https://www.sysmex.com.tr/akademi/kuetuephane/egitim-makaleleri-seed.html
Smir kütüphanemize göz atın https://www.sysmex.com.tr/akademi/kuetuephane/goeruentueler.html
Konseptimiz hakkında daha fazlasını öğrenin https://www.sysmex.com.tr/sirket/sysmex-kimdir/silent-design.html
Sysmex XN – TAILORING YOUR HAEMATOLOGY XN tasarımını görün https://www.sysmex.com.tr/media-centre/xn-hematoloji-ihtiyaclariniza-uyum-saglar-12251.html
Hayatı Sev ve Bağış Yap https://www.sysmex.com.tr/media-centre/sysmex-against-cancer-21838.html