Sysmex Turkey
Menu
 • BILGINIZI GÜÇLENDIRIN
  BILGINIZI GÜÇLENDIRIN
 • DEVELOPING YOUR SKILLS
  DEVELOPING YOUR SKILLS
 • HARVESTING EXPERTISE
  HARVESTING EXPERTISE

Nötrofil granülasyonu (NEUT-SSC*)

WBC diferansiyel kanalının 90 derece yana saçılan ve hücrelerin granülaritesini gösteren ışığı (SSC) hücre yoğunluğu veya karmaşıklığı hakkında bilgi sunar. Nötrofiller ve eozinofiller özellikle mononükleer hücreler ile karşılaştırıldığında tüm normal hücre popülasyonlarına ait en yüksek SSC'yi sergilerler. NEUT-SSC parametresi nötrofil popülasyonunun granülaritesine ilişkin bir ölçüdür. Hipogranüler nötrofiller düşük bir NEUT-SSC değerine sahipken yüksek NEUT-SSC değeri hipergranülarite göstergesidir.

Düşük NEUT-SSC değeriyle tanımlanan hipogranülarite, miyelodisplastik sendromlarda (MDS) yaygın olarak gözlemlenen nötrofil displazinin bir özelliğidir. Hipogranüler nötrofillerin otomatik olarak belirlenmesi MDS ile nötrofilinin reaktif, benign idiyopatik ve kalıtsal nedenlerinin ayırt edilmesinde önemli bir tanı değerine sahiptir. Displazinin söz konusu olması halinde benign koşullar ekarte edilebilir ve bu nedenle düşük NEUT-SSC değerine sahip nötrofili altta yatan miyeloproliferatif bir bozukluğun belirtisi olabilir. Dizplazi sergileyen miyeloproliferatif bozukluklar arasında kronik miyelomonositik lösemi (CMML) ve atipik kronik miyeloid lösemi (aCML) bulunmaktadır. Bu iki hastalık nötrofil ve immatür granülositlere (IG) kıyasla monositlerin bağıl prominansı dikkate alınarak ayırt edilebilir.

Şekil: nötrofil popülasyonunun saçılım grafiğinin x ekseni üzerinde çizilmiş olan SSC sinyali hücrelerin granülaritesine ve iç yapısına ait bir göstergedir. RNA/DNA hücre içeriğine karşılık gelen floresans yoğunluğu y ekseni üzerinde çizilmiştir.

*NEUT-SSC, XN Serisi analizörlerdeki WDF kanalına ait bir araştırma parametresidir. X Sınıfı analizörlerde söz konusu parametre NEUT-X olarak adlandırılır. Araştırma parametreleri in vitro tanı işlemlerinde kullanılmamalıdır.

 

 

İmmatür Granülosit
(IG) sayımı

İmmatür Trombosit
Oranı – IPF

Çekirdekli eritrositler
– NRBC

Retikülosit Hemoglobin
eşdeğeri – RET-He

Mikrositik ve makrositik
eritrositler
(%MicroR, %MacroR)

Hipokromik ve hiperkromik
eritrositler
(%HYPO-He, %HYPER-He)

Fragmente
eritrositler (FRC)

Ürün listemize göz atın

Bilimsel terimlerin alfabetik listesi

Sözlüğümüze göz atın
Growing your knowledge
Akademimizi ziyaret edin
Bilginizi Güçlendirin
Medya Merkezi'mizden yararlanın
Tümü
 • Tümü
 • Belgeler
 • Podcast'ler
 • Görüntüler
 • Videolar
Çalışmalarımıza Göz atın https://www.sysmex.com.tr/media-centre.html
Çalışmalarımıza Göz atın https://www.sysmex.com.tr/media-centre.html
Bilginizi Güçlendirin https://www.sysmex.com.tr/akademi/kuetuephane/egitim-makaleleri-seed.html
Smir kütüphanemize göz atın https://www.sysmex.com.tr/akademi/kuetuephane/goeruentueler.html
Konseptimiz hakkında daha fazlasını öğrenin https://www.sysmex.com.tr/sirket/sysmex-kimdir/silent-design.html
Sysmex XN – TAILORING YOUR HAEMATOLOGY XN tasarımını görün https://www.sysmex.com.tr/media-centre/xn-hematoloji-ihtiyaclariniza-uyum-saglar-12251.html
Hayatı Sev ve Bağış Yap https://www.sysmex.com.tr/media-centre/sysmex-against-cancer-21838.html