Sysmex Turkey
Menu

Sysmex Avrupa Hematoloji Sempozyumu 2009, İstanbul, Türkiye

Bu yılın Mayıs ortasında, Sysmex Avrupa Hematoloji Sempozyumunun üst üste 5.'si düzenlendi. İlk üç sempozyumun uzak Alp göllerinde ve sonuncusunun Lizbon'da düzenlenmesinin ardından, bu yılki kongre Türkiye'nin mega-kenti İstanbul'da, Marmara İstanbul otelinin kongre merkezinde düzenlendi. Sempozyum kapsamında 49 ülkeden 470'in üzerinde kayıtlı konuğu ağırladık; bu gururla ilan edilebilecek bir rakam!

Hematoloji alanındaki güncel konuların ağırlıklı olduğu, yüksek kalite düzeyindeki sempozyumun programı her zamanki gibi oldukça zengindi. Sempozyum, demir metabolizmasıyla ilgili kapsamlı bir konferans ile açıldı ve ilk sempozyumun sabah oturumlarında rutin tanıda RET-He ve kordon kanının özel yapısı gibi ilginç konular hakkında bilgi edindik.

Sempozyumun birinci gününün öğleden sonrasında Symex Europe, klinik ve laboratuvar hematolojisinde sıradışılık ödülü olan Sysmex Sıradışı Bilim Ödülü'nün ikinci kez sahibi oldu. 2009 ödülü Lizbon'daki sempozyumda duyuruldu ve 40 proje teklifi alındı. Bağımsız Bilimsel Uzman Komitesi, umut vaat eden ilk on projeyi ilk kez önceden seçen, beş farklı Avrupalı bilim insanından oluşmaktadır. Öğleden sonra bu finalistler elde ettikleri sonuçları ödül seremonisi ve konferansın kapanışı sırasında sundular; bu, ilk günün en önemli etkinliğiydi. Sempozyumdan önce zaten üç kazanan Bilimsel Uzman Komitesi tarafından seçilmişti.

Üstelik bu yılki ödülle ilgili özel bir şey daha var! Bu yıl da 2007'de olduğu gibi üç ödül verildi ancak 2007'nin aksine 2'ncilik ödülünü iki kişi, 1'incilik ödülünü bir kişi aldı ve 3'üncülük ödülü ise sahipsiz kaldı. Her biri 10.000 € değerinde iki 2'ncilik ödülünü İtalya'dan Dr. Mauro Buttarello ve Prof. Saverio Paltrinieri aldı. Dr. Buttarello “A clinical evaluation of the %HYPO-He and RET-He parameters provided by the XE-5000 analyser to predict haemodialysed patients’ response to the treatment“ (Hemodiyaliz hastalarının tedaviye verdiği cevabı öngörmek için XE-5000 analizörü tarafından verilen %HYPO-He ve RET-He parametrelerinin klinik değerlendirmesi) konulu çalışmasında elde ettiği sonuçlardan dolayı ödüllendirilirken, Prof. Paltrinieri “Analysis of canine haematopoietic neoplasms by using the Sysmex XT-2000iV” (Köpeklerde hematopoietik neoplazmaların Sysmex XT-2000iV ile analizi) başlıklı hayvan hastalıklarıyla ilgili konusuyla ödüle layık görüldü. Son olarak, 1'incilik ödülünü kazanan ilan edildi: Ödülünü almaktan gurur duyan İngiltere'den Dr. Paul Harrison “Studies on the specificity of the polymethine dye labelling of the immature platelet fraction and its implications for clinical practice” (İmmatür trombosit fraksiyonunun polimetin boya etiketlemesinin özgünlüğü ve bunun klinik uygulamadaki olası sonuçlarıyla ilgili çalışmalar) ile ilgili sonuçlarını sundu.

Konuklara dinlediklerini "hazmetmeleri" ve egzotik gala yemeğinde ilk günün konularını tartışma olanağı sunulduktan sonra, sempozyumun ikinci günü erkenden, kimerizmin ve "bireylerin hatalı sınırlarının" canlandırıcı ve yenileyici yansımasıyla başladı. Dinleyici kitlesi sabahleyin diğer konuların yanı sıra Sysmex'in XE-5000 Case Manager'ın sağladığı yeni tanı konseptini, talaseminin pek çok yönünü ve telehematoloji bağlamında dijital mikroskopi konularını da dinledi.

Genel olarak değerlendirildiğinde, gerek müşterilerimiz gerek Sysmex için ilham verici ve unutulmaz nitelikteki Sempozyumun oldukça başarılı geçtiği kanısındayım.

İlginç sorular ve canlı tartışmalar
Ödül sahibi Dr. Paul Harrison (ortadaki) Sayın Masahide Azuma, Prof. Giuseppe D'Onofrio, Dr. Rolf Hinzmann ve Dr. Michael Schaefer'in (sağdan sola doğru) tebriklerini kabul ettikten sonra gülümserken görülüyor.
Akşam yemeğinden önce konukların verandada birbirine karışması ve sohbetleri.

Sysmex Avrupa Hematoloji Sempozyumu, Lizbon, Portekiz

Growing your knowledge
Akademimizi ziyaret edin
Bilginizi Güçlendirin
Medya Merkezi'mizden yararlanın
Tümü
  • Tümü
  • Belgeler
  • Podcast'ler
  • Görüntüler
  • Videolar
Çalışmalarımıza Göz atın https://www.sysmex.com.tr/media-centre.html
Çalışmalarımıza Göz atın https://www.sysmex.com.tr/media-centre.html
Bilginizi Güçlendirin https://www.sysmex.com.tr/akademi/kuetuephane/egitim-makaleleri-seed.html
Smir kütüphanemize göz atın https://www.sysmex.com.tr/akademi/kuetuephane/goeruentueler.html
Konseptimiz hakkında daha fazlasını öğrenin https://www.sysmex.com.tr/sirket/sysmex-kimdir/silent-design.html
Sysmex XN – TAILORING YOUR HAEMATOLOGY XN tasarımını görün https://www.sysmex.com.tr/media-centre/xn-hematoloji-ihtiyaclariniza-uyum-saglar-12251.html
Hayatı Sev ve Bağış Yap https://www.sysmex.com.tr/media-centre/sysmex-against-cancer-21838.html