Sysmex Turkey
Menu

Sysmex Avrupa Hematoloji Sempozyumu 2007, Lizbon, Portekiz

Prof. Florence Cymbalista 1'incilik ödülü tebriklerini kabul ederken

2001, 2003 ve 2005'te düzenlenen önceki üç sempozyumumuz için şehirden uzakta bulunan göl kenarındaki mekanları seçtikten sonra, sonraki sempozyum için nehir manzarasını ve Atlantik Okyanusu'nu seçtik ve 2007 Sysmex Avrupa Hematoloji Sempozyumunu Portekiz'in güzel ve heyecan verici şehri Lizbon'da düzenledik.

13-14 Haziran 2007 tarihleri arasında düzenlenen sempozyum çoğu Avrupa olmak üzere Afrika, Asya, Amerika ve Avustralya-Pasifik bölgesinden 38 farklı ülkeden 400'e yakın ziyaretçi tarafından yoğun ilgi gördü.

Kaşiflerin ülkesinde olduğumuzdan işe, hematoloji alanındaki son gelişmeleri ve yeni kan parametresi uygulamalarını keşfetmekle başladık.
Oldukça kapsamlı sempozyum programı genel eğitim konferanslarının yanı sıra X sınıfı cihazlarımızın yeni klinik uygulamalarıyla ilgili raporlar ve laboratuvar iş akışını kolaylaştıran akıllı yaklaşımlardan oluşmaktaydı. Ele alınan konular arasında Çernobil kazasından sonra lösemi, sepsis tanısı, kronik hastalık anemisi, XE-5000 hematoloji analizörü ile ilgili yeni özellikler ve "Vaka Yönetimi" ve daha pek çok başka konu gösterilebilir.

Çok sayıda özel kapsamlı konferansta hematoloji ve tıbbi tanıyla ilgili önemli ve çokça tartışılan konular ele alındı:

İsviçre'nin Lozan kentindeki İsviçre Doping Analizleri Laboratuvarından açılış konuşmacısı olarak katılan Dr. Neil Robinson meslek üyeleri ve doping tespiti için giderek daha karmaşık testler geliştiren bilim insanları arasındaki yarışa değinerek dayanıklılık sporlarında kan dopingine ilişkin yepyeni bir konuya değindi.

Mozambik, Maputo'dan katılan Dr. Ilesh Jani tarafından verilen bir sonraki önemli konferansın konusu HIV / AIDS epidemisinin endişe verici ilerlemesiydi. Sahra-Altı Afrika'daki son epidemi artışlarını özetleyen doktor daha sonra HIV enfeksiyonunun durumunun küçük hematoloji analizörü KX-21N'yi kullanarak bir tedavi ortamında izlenmesine yönelik yeni bir yöntem açıkladı.
Sempozyumun ikinci günü tıbbi tanıda istatistiklerin olumsuz yanlarıyla ilgili sıradışı önemli bir konferans ile başladı. Konferans, Almanya, Hamburg'dan katılan Dr. H.H. Dubben tarafından ustaca ve etkileşimli bir şekilde sunuldu. Doktor, zihnimizin %99 özgünlük ve %99 hassasiyetli tanı testlerini yorumlama konusunda nasıl yanılabileceğini oldukça basit bir şekilde gösterdi: hastalığın prevalansı dikkate alınmadığı takdirde her iki rakam da anlamsız hale gelmektedir.

Sysmex Europe, ilk kez klinik veya laboratuvar hematolojisindeki mükemmel çalışmasından dolayı ödül aldı. Sysmex Sıradışı Bilim Ödülü 2007 (Dr. Robert Martin Rowan Anısına Verilen Ödül). Ödül duyurusu, 2005 sempozyumunda yapılmış ve 40'a yakın uygulamayla olumlu tepkiler almıştı. Bunların dışında, Avrupa içi bağımsız bir bilimsel uzman komitesi en fazla ümit vaat eden proje tekliflerini seçti. On finalistten sekizi sonuçlarını Sempozyum sırasında sundu ve immatür trombosit fraksiyonunun HIV, sıtma, kök hücre nakli veya diyabet ile ilgisi gibi ilginç konulara girdiler. Diğer konular çeşitli hastalıklarda periferik kanda eritroblastların (NRBC'ler) prevalansı ve akıllı hücre görüntüsü tanıma güvenilirliğiydi.

Bu, 25.000 €, 10.000 € ve 5000 € değerinde üç ödülün sahiplerine takdim edildiği ödül töreniyle doruğa ulaştı: Hollanda'dan Sayın Marianne Schoorl, " Changes in platelets in morphology and RNA content during treatment with haemodialysis” (Hemodiyaliz tedavisinde morfoloji ve RNA içeriği yönünden trombositlerdeki değişiklikler) konulu çalışmasıyla üçüncülük ödülünü aldı. İspanya'dan Dr. Carmen Canals Suris, hematopoietik kök hücre mobilizasyonu ve transplantasyonunda immatür retikulosit fraksiyonunun (IRF); hematopoietik öncül hücrelerin (HPC'ler) ve immatür trombositlerin (IPF) klinik yararlılığıyla ilgili çalışmasıyla ikincilik ödülüne layık görüldü. Son olarak, birincilik ödülü Sysmex XE analizörleriyle miyedisplastik sendromların (MDS) rutin tanısına yönelik yeni bir aracı nasıl geliştirdiği üzerine etkileyici bir sunum yapan Fransa'dan Prof Florence Cymbalista'ya verildi. Cymbalista, XE-2100 araştırma parametresi Neut-X'i kullanarak yarı kantitatif parametre GI'yı (granülarite indeksi) geliştirdi ve bunu hastalığın güçlü bir belirteci olarak hastanın anemi durumuyla birlikte kullandı.
İki gün süren ve çok beğenilen aydınlatıcı konferans ve verimli tartışmalardan sonra sona erdi. Sizleri bir sonraki Sysmex Avrupa Hematoloji Sempozyumunda görmeyi ümit ediyoruz...

Sysmex Avrupa Hematoloji Sempozyumu, İstanbul, Türkiye

Growing your knowledge
Akademimizi ziyaret edin
Bilginizi Güçlendirin
Medya Merkezi'mizden yararlanın
Tümü
  • Tümü
  • Belgeler
  • Podcast'ler
  • Görüntüler
  • Videolar
Çalışmalarımıza Göz atın https://www.sysmex.com.tr/media-centre.html
Çalışmalarımıza Göz atın https://www.sysmex.com.tr/media-centre.html
Bilginizi Güçlendirin https://www.sysmex.com.tr/akademi/kuetuephane/egitim-makaleleri-seed.html
Smir kütüphanemize göz atın https://www.sysmex.com.tr/akademi/kuetuephane/goeruentueler.html
Konseptimiz hakkında daha fazlasını öğrenin https://www.sysmex.com.tr/sirket/sysmex-kimdir/silent-design.html
Sysmex XN – TAILORING YOUR HAEMATOLOGY XN tasarımını görün https://www.sysmex.com.tr/media-centre/xn-hematoloji-ihtiyaclariniza-uyum-saglar-12251.html
Hayatı Sev ve Bağış Yap https://www.sysmex.com.tr/media-centre/sysmex-against-cancer-21838.html